trarzh-TWenfrdejarues

Ekomark© Logo Kullanım Talimatı

ECOmark Logoları <<

Ekolojik etiketler, doğaya duyarlı olan, çevreye zarar vermeyen veya çok az zarar veren, ağırlıklı olarak temizlik ve kozmetik ürünlerde kullanılan etiketlerdir. Ancak ekolojik etiketler bu ürün grupları dışında, boya ve verniklerden tekstil ürünlerine, televizyonlardan masa üstü bilgisayarlara ve diz üstü bilgisayarlara, hatta kamp alanlarına veya turistik konaklama tesislerine kadar bir çok alanda uygulanmaktadır. Bu etiketi ürün veya hizmetleri üzerinde kullananan firmalar ürettiği ürün ve hizmetlerin doğaya daha az zarar verdiklerini ve firmanın çevreye karşı duyarlı faaliyet gösterdiğini ifade etmektedir.

Kuruluşumuz Ekomark© da bu gerçeklerden yola çıkarak tamamen özgün ve ülkemiz koşullarına uygun bir Ekomark© Standardı geliştirmiştir. Ürün ve hizmetlerinin bu standart kriterlerine uygun olduğunu düşünen firmalar kuruluşumuzdan Ekomark© Etiketi talep edebilir ve bu etiketi ürün ve hizmetlerinin tanıtımında kullanabilir.

Üzerinde Ekomark© Etiketi bulunan bir ürün veya hizmet görüldüğünde bu etiket şunları anlatmaktadır:

  • Söz konusu ürün veya hizmetin doğal ortama verdiği zarar en düşük seviyededir.
  • Ürün ve hizmetin üretilmesi, müşterilere sunulması, tüketilmesi ve yok edilmesi tamamen doğa koşullarına uygundur.
  • Kullanımı tamamlanmış ürünler doğal ortamda kısa sürede ve kendiliğinden yok olur.
  • Ürün üzerindeki ambalaj çevreye zarar vermemektedir.
  • Ekomark© Etiketi’nin kendisi bir kalite belgesi değildir ama neticede ürün veya hizmetin kaliteli olduğunun bir göstergesidir.

Kuruluşumuz, işletmelerinde Ekomark© Standardı kurmak ve Ekomark© Etiketi’ni kullanmak için lisans almak isteyen firmaların bu yöndeki taleplerini karşılamak üzere, Ekomark© Logo Kullanım Talimatı hazırlamıştır. İzlenmesi gereken süreçler bu kullanım talimatında yer almaktadır.

Firmaların nasıl Ekomark© belgelendirme başvurusu yapacakları, sözleşmenin nasıl yapılacağı, belgelendirme çalışmaları için nasıl numune verileceği, numunelerin hangi yöntemlerle ve nasıl test edileceği, belgelendirme onay aşamasının nasıl gerçekleşeceği ve nihayet Ekomark© Etiketi kullanım izninin nasıl verileceği, Ekomark© Logo Kullanım Talimatı’nda ayrıntıları ile açıklanmıştır.

Kullanım talimatında ayrıca Ekomark© Etiketi’nin kullanım izninin süresi, hangi koşullarda yenilenmesi gerektiği, ilgili kriterlerde Avrupa Birliği tarafından yapılan güncellemelerin mevcut kullanım izinlerini nasıl etkileyeceği, hangi koşullarda mevcut kullanım izninin sona ereceği veya yeniden uzatılacağı ve bütün bu çalışmaların nasıl gerçekleştirileceği detayları ile yer almaktadır.

Kısaca Ekomark© Logo Kullanım Talimatı’nda hem kuruluşumuzun hem de Ekomark© Etiketi kullanan firmaların karşıklıklı sorumlulukları açıklanmaktadır.

Ekomark© Etiketi kullanmak, firmaların hem kendilerine hem de sundukları ürün ve hizmetlere itibar kazandırmaktadır. Firmalar bu şekilde yeni müşteri ve pazar fırsatları elde etmektedir. Ekomark© Etiketi sadece Avrupa Birliği ülkelerinde değil bütün dünya ülkelerinde geçerli bir etikettir ve kabul görmektedir. Avrupa Birliği ülkelerinde açılan kamu ihalelerinde artık büyük oranda Ekolojik etiketler sorgulanmaktadır. Ama bunun dışında da doğayı koruyan ve çevreye duyarlı ürün ve hizmetler önemli bir tercih kriteri olmaktadır. Ekolojik etiket kriterleri artık bütün ürünler için bir gereklilik olmaktadır.

Benzer Standartlar (standarda göre)

Telif hakları ECOmark© bir "EUROLAB Laboratuvar A.Ş." özel markasıdır.

Web sayfamızda kullanılan logolar hak sahiplerine aittir, projede destek alınan kurumlar ECOmark ile bağlantılı değildir.