trarzh-TWenfrdejarues

Kozmetik Sektöründe Ekolojik Sertifika

Doğal ve organik kozmetik ürünleri, formülünde herhangi bir zararlı kimyasal madde bulunmayan, üretim aşamasından paketleme aşamasına kadar bütün üretim aşamaları kontrol ve sertifikasyon kuruluşları tarafından denetlenen ve sertifika verilen ürünlerdir.

Kozmetik sektöründe, ekolojik etiket uygulamalarının sayısı günden güne artmaktadır. Böyle olmasında ekolojik etiketi, kozmetik ürünlere tüketici taleplerinin artması etkili olmuştur. Ekolojik etiketlerin çoğu, doğal ve organik kozmetik ürünler içindir. Bu etiketler organik ve doğal kozmetik standartlarını göstermek için kullanılmaktadır. Kozmetik sektöründe en fazla dikkat çeken ve uluslararası boyutta kullanılan ekolojik etiketler Ecocert ve NaTrue olmuştur. Kozmetik standartların benimsenme oranları, Batı Avrupa ülkelerinde tüm kozmetiklerin yüzde üçü, Kuzey Amerika’da yüzde biridir. Asya ülkelerinde ise sertifika oranları çok çok düşüktür ve daha çok ithal ürünlerde bulunmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından özgün bir yaklaşımla tasarlanan Ekomark© Standardı da, Avrupa Birliği tarafından belirlenen ürün grupları bazındaki kriterlere uygun olmak koşulu ile kozmetik ürün grubuna da Ekomark© Etiketi kullanım izni vermektedir. Tüketicilere insan sağlığına önem veren ve doğayı koruyan kozmetik ürünler sunulmasını hedefleyen Ekomark© Standardı, esas olarak kozmetik ürünlerin yenilenebilir kaynaklardan elde edilen malzemelerle ve doğaya zarar vermeyen yöntemlerle üretilmesini hedeflemektedir. Ekomark© Etiketi kullanım izni alan bir kozmetik ürün içeriğinde silikon, nano partiküller, sentetik parfüm ve boyalar ve hayvanlardan elde edilen, bal ve süt gibi doğal yollarla elde edilenler dışında herhangi bir madde bulunmaz. Ayrıca bu ürünlerde biyolojik olarak parçalanabilen veya geri dönüşü yapılabilen ambalajlar kullanılır.

Ekomark© Standardı gereğince, toplam içeriğin yüzde 95’inin doğal kaynaklı olması gerekir. Doğal ve organik kozmetik ürünlerin içinde bitkisel kaynaklı içerikler en az yüzde 95, katkı maddeleri ise yüzde 10 oranlarında olmalı, ayrıca ağırlıklı olarak organik tarımdan elde edilmiş olmalıdır.

Üretici firmalar, üretim süreçlerini, doğaya zarar vermeyecek teknik ve yöntemlerle yenilemeleri için bu şekilde zorlanmış olmaktadır. Ekomark© Etiketi, bu etiketi taşıyan ürünlerin doğa koşulları açısından öncelikli ürünler olduklarını kanıtlamaktadır.

 

Kozmetik ürünlerinde ekolojik sertifika konusunda farklı bilgilere gereksinim duyulabilir. Bu konuda ve Ekomark© Etiketi hakkında daha geniş bilgiler almak için hemen kuruluşumuza müracaat edebilirsiniz.

Benzer Standartlar (standarda göre)

Telif hakları ECOmark© bir "EUROLAB Laboratuvar A.Ş." özel markasıdır.

Web sayfamızda kullanılan logolar hak sahiplerine aittir, projede destek alınan kurumlar ECOmark ile bağlantılı değildir.