trarzh-TWenfrdejarues

Ekolojik Ürünlerin Uluslararası Pazar Durumu Nasıldır

Ülkemiz bir tarım ülkesi olmasına rağmen bugün ne yazık ki eski doğal tohumları bulmak artık mümkün değildir. Ürün görüntüsü, şekli, nakliye ve depolama işlemleri için dayanıklı olması ve benzeri ticari kaygılar yüzünden tohumların yapısı ile oynanmaktadır. Bugün piyasada hibrit olarak tanımlanan tohumlar bulunmaktadır. Geleneksel tarım yöntemlerinde ağırlıklı olarak bu tohumlar kullanılmakta ve genetiği değiştirilen tohumlara (GDO’lu tohumlara) izin verilmektedir.

Bugün gittikçe daha fazla önemsenen ekolojik üretimde ise ekolojik olarak sertifika verilmiş tohumlarla üretim yapılmasına izin verilmektedir. Üreticilerin kullandığı tohum, fide ve fidanlar, kontrol ve sertifika firmaları tarafından denetlemektedir. Aynı zamanda tohum alımı ile ilgili faturalar kontrol edilmekte, gerekli görülen durumlarda tohumlar analiz edilmektedir.

Ekolojik üretimde denetlenen, sadece tohum ve fideler değildir. Üretim aşamalarında, başta yabani ot ilaçları, böcek öldürücüler ve mantar öldürücüler olmak üzere her türlü kimyasal maddenin ve zirai ilacın kullanılması da ekolojik üretimde yasaktır. Hatta zirai ilaçların yanında suni gübreler, tozlama ve bitki gelişimi için kullanılan hormonlar, depolamada kullanılan ilaçlar ve gıda katkı maddeleri de ekolojik üretim yapılırken kullanılmaz.

Bütün bu denetimler ve çabalar, insan sağlığının ve doğanın korunmasına yöneliktir. Ürünlerin doğal gelişimine müdahale edilen bu yöntemler, tüketim sırasında insan vücuduna girerek tehlike yarattığı gibi, doğanın ekolojik dengesine de zarar vermektedir.

2010 yılında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından çıkarılan Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik ve ekleri gereğince, ürünler tohumdan hasata kadar ve hasattan tüketiciye ulaşmasına kadar tüm süreçlerde kontrol altında tutulmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından geliştirilen Ekomark© Standardı da, doğanın korunmasını ve insan sağlığına zararlı üretim yapılmamasını ilke edinmiştir. Üreticilerin talep ettikleri Ekomark© Etiketi, bu durumu kanıtlayan bir etikettir.

Ekolojik ürünler sadece ülkemizde değil, başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere birçok ülkede talep edilmektedir. Bu nedenle Ekomark© Etiketi taşıyan ürünler dünyanın her yerinde alıcı bulabilmektedir. Dünya pazarları büyük ölçüde ekolojik ürünlere yönelme çabasındadır.

 

Ekolojik ürünlerin uluslararası pazar durumu konusunda daha ayrıntılı bilgiler almak istenirse, kuruluşumuz yöneticileri ve çalışanları her zaman yanınızdadır.

Telif hakları ECOmark© bir "EUROLAB Laboratuvar A.Ş." özel markasıdır.

Web sayfamızda kullanılan logolar hak sahiplerine aittir, projede destek alınan kurumlar ECOmark ile bağlantılı değildir.