trarzh-TWenfrdejarues

Ekomark© Etiketi Nedir

Artık bütün dünya çevre sorunlarına karşı daha bilinçli hareket etmektedir. Tüketiciler daha bilinçli duruma geldikçe, çevre dostu ürünlere yönelik ilgileri de artmaktadır. Yapılan araştırmalar, tüketicilerin, üretim aşamalarında çevreye daha az zarar veren ürün ve hizmetleri seçtiklerini ve doğanın korunmasına bu şekilde daha fazla katkıda bulunmak istediklerini göstermektedir.

Kuruluşumuz tarafından geliştirilen Ekomark© Standardı’nın arkasında bulunan temel düşüncelerden en önemlisi, doğayı koruyan, çevre dostu ürünler yetiştirilmesi, ürün yetiştirme aşamalarında doğaya zarar verilmemesi ve tüketilen bu ürünlerin insan sağlığına zarar verecek boyutta olmamasıdır. Ekomark© Standardı, tamamen ülkemiz koşullarına uygun şekilde ve özgün olarak tasarlansa da aslında Avrupa Birliği tarafından geliştirilen ve 1992 yılından beri uygulanmakta olan Eko-Etiket sistemi üzerine inşa edilmiştir. Diğer ülkelerde ulusal bazda geliştirilen ekolojik etiket sistemleri de farklı bir yapıda değildir.

Kuruluşumuz, talep eden firmalara ürün ve hizmetleri için Ekomark© Etiketi kullanım izni verirken Avrupa Birliği tarafından hazırlanan ve sürekli geliştirilen ürün grupları bazındaki kriterleri kullanmaktadır. Bu şekilde bütün diğer ekolojik etiket tasarımları arasında ürün ve hizmetler için ortak kriterler uygulanmakta ve uygulamada sadelik ve şeffaflık sağlanmaktadır.

Ekomark© Etiketi tüketiciler ve üretici firmalar için şu anlamları taşımaktadır:

      Bu etiket sadece ürün gruplarında yer alan çevre dostu ürünlere verilmektedir.

      Üründen alınan numune üzerinde çevresel testler yapıldıktan sonra bu etiketi kullanım izni verilmektedir.

      Bu etiket, ürünün üretilmesinden atık olmasına kadar bütün yaşam döngüsü boyunca çevre etkilerinin en düşük seviyede olduğunu garanti etmektedir.

      Bu etiket sayesinde tüketiciler ürün seçiminde bilgilendirilmiş olmaktadır.

      Bu etiket sayesinde benzer ürünler arasından kolaylıkla ayırt edilmektedir.

      Bu etiketi kullanım izni, bir akreditasyon kuruluşundan alınan yetkiye dayanılarak verilmektedir.

      Bu etiket bütün Avrupa Birliği ülkelerinde ve ekolojik etiketlere duyarlılık gösteren ülkelerde kabul görmektedir.

      Üretici firmalar bu etiket sayesinde pazarda kolayca rekabet edebilmektedir.

      Üretici firmalar bu sistem sayesinde üretim faaliyetlerini ve yöntemlerini iyileştirmiş olmaktadır.

 

Ekomark© Etiketi’nin ne olduğu ve nasıl kullanıldığı konusunda farklı bilgilere ihtiyaç olursa, kuruluşumuz yöneticileri ve çalışanları destek olmaya hazırdır.

Telif hakları ECOmark© bir "EUROLAB Laboratuvar A.Ş." özel markasıdır.

Web sayfamızda kullanılan logolar hak sahiplerine aittir, projede destek alınan kurumlar ECOmark ile bağlantılı değildir.