trarzh-TWenfrdejarues

ECO Cosmetic Ekolojik Kozmetik Belgelendirme

ECO Cosmetic Ekolojik Kozmetik Belgelendirme ECO Cosmetic Ekolojik Kozmetik Belgelendirme

Sağlık Bakanlığı tarafından yakın bir zamanda, üzerinde organik ve doğal ifadeleri bulunan kozmetik ürünlerle ilgili bir kılavuz yayınlanmıştır. Buna göre doğal kozmetik ürünlerin bileşimlerinin en az yüzde 95’i doğal içerikli değilse, bu kozmetik ürünlere organik ve doğal ifadeleri konulamaz. Yani bu koşula uymayan ürünler ekolojik veya doğal olarak tanımlanamaz ve piyasaya sürülemez.

Aynı zamanda piyasaya sunulan kozmetik ürünlerin, kullanımına yönelik açıklamalara ve üretici firma tarafından önerilen kullanım koşullarına uyulduğu takdirde, insan sağlığına zarar vermeyecek özellikte olması gerekmektedir.

Söz konusu kılavuzda ekolojik kozmetik ürün, ekolojik tarım faaliyetlerine uygun olarak üretilmiş hammaddeler kullanılarak ve hammaddeden bitmiş ürüne kadar ekolojik olma gerekliliklerini karşılayan kozmetik ürünler olarak tanımlanmıştır. Ekolojik kozmetik ürünlerin bileşiminde, yardımcı maddeler olarak koruyucular ve doğal kaynaklı sentetik maddeler dışında sadece doğal kaynaklı madde veya karışımlar kullanılabilir.

Kozmetik ürünlerin içeriğinde en az yüzde 95 oranında doğal içerik olması aranmaktadır. Bu oran hesaplanırlen kozmetik ürün içeriğindeki mineraller ve su miktarı hesaplamaya katılmamaktadır. Ayrıca kozmetik ürünlerde kullanılan bitkisel, hayvansal veya mineral bileşenlerde, insan sağlığına zarar verebilecek bulaşanlar bulunmamalıdır.

Kozmetik ürünlerin bileşiminde bulunan bazı kimyasal maddelerin etkileri kısa sürede değil, genelde uzun sürede kendini hissettirmektedir. İnsanlar bu ürünleri artık günlük yaşamın bir parçası olarak görmektedir. Bu kadar sıklıkla kullanılan kozmetik ürünlerin bu nedenle insan sağlığına zarar vermemesi çok önemlidir. Ekolojik kozmetik ürünler dendiği zaman sadece parfümler, deodorantlar ve makyaj malzemeleri değil, diş macunları, sabunlar, tıraş köpükleri, saç bakım ürünleri ve nemlendiriciler de kastedilmektedir. Bu kişisel bakım ürünlerinin de içeriğinin ne olduğu bilinmelidir. Bugünün birçok hastalığının nedeni olarak bu kozmetikler gösterilmektedir. Bu nedenle içeriklerinin ekolojik olmaları sağlık açısından önemlidir.

Kuruluşumuz bu konuda sorumluluk duygusu ile hareket ederek, insan sağlığına zarar vermeyecek ve doğanın korunmasını esas alan ekolojik kozmetik faaliyetlerine, Ekolojik Kozmetik belgelendirme çalışmaları ile katılmaktadır. İnsan sağlığına ve doğal çevrenin korunmasına saygı gösteren ve sürdürülebilir bir kozmetik üretim anlayışına sahip işletmeler Ekolojik Kozmetik belgesi alarak bu durumlarını kanıtlayabilirler.

Deneyimli ve eğitimli bir çalışan kadrosu ile ve modern güçlü bir teknolojik altyapı ile kuruluşumuz, her zaman kaliteli ve güvenilir hizmetler vermektedir. Bu çerçevede verilen hizmetlerden biri de ECO Cosmetic Ekolojik Kozmetik belgelendirme hizmetidir.

Telif hakları ECOmark© bir "EUROLAB Laboratuvar A.Ş." özel markasıdır.

Web sayfamızda kullanılan logolar hak sahiplerine aittir, projede destek alınan kurumlar ECOmark ile bağlantılı değildir.