trarzh-TWenfrdejarues

Ambalaj Ürünlerinde Ekolojik Sertifika

Bir ürünün insan sağlığı açısından tehlike taşımadığı ve doğanın korunmasına özen gösterdiği, sadece ürünün kendisi açısından değil üzerindeki ambalajı bakımından da önemlidir. Üretici firmaların, ambalaj atıkları ile ilgili yükümlülükleri bulunmaktadır ve bunları yerine getirmek zorundadır.

Ambalaj, içine konulan ürünü en temiz ve en güvenilir koşullarda koruyan ve taşınması ve depolanması gibi işlemleri kolaylaştıran bir malzemedir. Ambalaj açısından önemli iki nokta bulunmaktadır. Birincisi doğrudan temas halinde olduğu içindeki ürüne zarar vermemesidir. İkinci önemli nokta ise atıldıkları zaman doğada çabuk ve kolay bir şekilde yok olabilmesi veya geri dönüşümünün sağlanabilmesidir.

Kısaca ambalajın en önemli fonksiyonu, içindeki ürünleri, ıslanma, çarpma, bozulma gibi fiziksel etkilerden korumaktır. Aynı zamanda üzerinde taşıdığı üretici firmanın adı, ürünün içeriği, üretim tarihi, son kullanım tarihi ve kullanım açıklamaları gibi bilgilerle tüketicilere seçim ve kullanım kolaylığı sağlar.

Ambalajlar, ahşap, cam, kağıt, plastik veya metal çok çeşitli malzemelerden yapılabilir. Ancak unutmamak gerekir ki, ambalaj atıkları kesinlikle çöp değildir. Ambalaj atıkları ikincil hammadde olarak kullanılabilen malzemelerdir. Buna dikkat edilmezse doğal kaynaklar hergün daha çok yok edilmiş our.

Ülkemizde Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği, ambalaj üretilirken, geri dönüşümü mümkün olmayan malzemelerin kullanılmasını yasaklamıştır. İnsanların da bu yönde bilinçlenmiş olmaları çok önemlidir. Son zamanlarda ambalaj için biyoplastik ismi verilen malzemeler kullanılmaktadır. Bunlar yenilenebilir hammaddelerden yapılmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından tasarlanan Ekomark© Standardı’nın esas aldığı ürün grupları içinde doğrudan ambalajlar ismi verilen bir ürün grup yoktur, ancak işin doğası gereği üretimi yapılan ürünler mutlaka bir ambalaj kullanımı gerektirmektedir. Bu nedenle her bir ürün grubu içinde ambalajı ilgilendiren kriterler de yer almaktadır. Ürün ve hizmetlerin Ekomark© Etiketi kullanım izni başvurusu yapıldığında sadece ürünün kendisi değil ambalajı bakımından da gerekli koşulları karşılayıp karşılamadığı araştırılmaktadır. Kuruluşumuz tarafından, tüm kriterleri karşılayan ürünler için Ekomark© Etiketi kullanım izni verilmektedir.

 

Ambalaj ürünlerinde ekolojik sertifika konusunda farklı bilgilere gereksinim duyulabilir. Bu konuda ve Ekomark© Etiketi hakkında daha geniş bilgiler almak için hemen kuruluşumuza müracaat edebilirsiniz.

Benzer Standartlar (standarda göre)

Telif hakları ECOmark© bir "EUROLAB Laboratuvar A.Ş." özel markasıdır.

Web sayfamızda kullanılan logolar hak sahiplerine aittir, projede destek alınan kurumlar ECOmark ile bağlantılı değildir.