trarzh-TWenfrdejarues

Tarihçe

Yaşamın temelini doğal kaynaklar oluşturmaktadır. Su, hava, toprak, hayvanlar, madenler ve bitki örtüsü en temel doğal kaynaklarıdır. Her ne kadar bitmeyecekmiş gibi görünse de bu kaynaklar, insanların sorumsuz ve bilinçsiz kullanımı yüzünden hızla azalmaktadır. İnsanlara ve kuruluşlara düşen görev, doğal kaynakları yok etmek değil korumak olmalıdır.

İnsanların ve işletmelerin yıllar boyunca doğaya bıraktıkları atıklar, buralarda yaşayan canlı türlerinin azalmasına ve hatta yok olmasına neden olmuştur. Ülkemizin kalkınması için sanayi tesislerine elbette ihtiyaç var ama önemli olan kaynakların tutumlu ve kirletilmeden kullanılmasıdır. Toprağa bırakılan zararlı atıklar, zamanla toprağın özelliklerini kaybetmesine ve verimsizleşmesine neden olmuştur. Toprak bitki örtüsünden yoksun kalmakta, çölleşmektedir. Su kaynakları,ormanlar ve yer altı zenginlikler de bilinçsizce tüketim sonucunda gittikçe azalmaktadır. Doğal kaynaklar, insanların ve bütün canlıların yaşam nedenidir ancak doğal kaynaklar tükenmekte ve canlı yaşamı durma noktasına yaklaşmaktadır.

Doğal kaynakların tükenmesi yanında havaya salınan gazların etkisi ile ozon tabakasının incelmesi, ilklim değişikliklerinin yaşanmaya başlaması, küresel ısınmanın başlaması ve buzulların erimesi, hepsi birbini tetikleyen çok daha büyük tehlikelerdir. Yerküre can çekişmektedir ve gelecek nesilleri hiç de hoş olmayan bir tablo beklemektedir.

Bu gerçeklerin farkında olan gelişmiş ülkelerde doğanın korunması yönünde çok sayıda çalışmalar başlatılmıştır ve ciddiyetle yürütülmektir. Avrupa Birliği de 1992 yılında bir ekolojik etiket sistemi geliştirmiş ve Eko-Etiket uygulaması başlatmıştır. Avrupa Birliği ülkelerine gönderilen ürün ve hizmetlerin, tespit edilen ürün grupları bazında açıklanan kriterlere uyun özelliklerde olması gerekmektedir. Eko-Etiket bu özellikte ürün ve hizmetleri tanımlayan bir ekolojik etiketdir. Zamanla bu uygulama diğer ülkelerde kabul görmeye başlamıştır.

Bunun yanında Avrupa Birliği’ne girme çalışmaları kapsamında ülkemizden bir çevre yasasının çıkarılması istenmiştir. Bu yöndeki çalışmalar yürürütülmektedir. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevlendirilmiştir.

Henüz bir çevre yasası çıkarılmamıştır ve ülkemizde resmen ekolojik etiket uygulaması başlamamıştır. Ancak kuruluşumuz bugünden hazırlık olmak adına Ekomark© Standardı’nı geliştirmiştir. Ürün ve hizmetlerinin insan sağlığı ve çevrenin korunması açısından Ekomark© Standardı kriterlerine uygun olduğunu kanıtlayan firmalara, bu ürün ve hizmetlerinde Ekomark© Etiketi kullanmalarına izin verilmektedir.

 

Kuruluşumuz Ekomark©’ın ne zaman ve nasıl kurulduğu ve bugüne kadar yaptığı çalışmalara merak duyulabilir. Bu konuda ve Ekomark© Etiketi hakkında daha geniş bilgiler almak için hemen kuruluşumuza müracaat edebilirsiniz.

Telif hakları ECOmark© bir "EUROLAB Laboratuvar A.Ş." özel markasıdır.

Web sayfamızda kullanılan logolar hak sahiplerine aittir, projede destek alınan kurumlar ECOmark ile bağlantılı değildir.