trarzh-TWenfrdejarues

Ekomark©’ın Faydaları Nelerdir

Ekomark© Standardı, Türkiye’nin konumu, ihtiyaçları, ürün çeşitliliği ve üretim tercihleri dikkate alınarak tamamen özgün bir şekilde tasarlanmıştır. Bu standart geliştirilirken Avrupa Birliği ülkelerinde ve dünyada gittikçe kendini hissettiren ve aslında her ülkenin sorumluluk duygusu ile hareket etmesi gereken çevrenin korunması ve insan sağlığına gösterilen özen esas alınmıştır. Doğanın sorumsuz bir şekilde kullanılması, doğal kaynakların gittikçe tükenmesine neden olmuştur. Bugünden önlem alınmazsa çok yakın bir zamanda dünya yaşanılır olmaktan çıkacaktır. Bizden sonraki nesillere daha yaşanılır bir dünya bırakmak herkesin sorumluluğu altındadır.

İşletmelerinde Ekomark© Standardı kuran ve uygulayan firmaların, ürettikleri ürün ve hizmetlerin üzerine Ekomark© Etiketi koyabilmeleri, ürün ve hizmetlerinin tanıtım ve pazarlamasını bu etiket ile yapabilmeleri için, kuruluşumuzdan belgelendirme çalışması talep etmeleri gerekmektedir. Kuruluşumuz başvuruyu aldıktan sonra bir ön değerlendirme yapar ve uygun bulursa firma ile sözleşme yaparak çalışmalara başlar. Firmadan numune alınması, test ve analizlerin yaptırılması, onay verilmesi ve son adımda firmaya Ekomark© Etiketi kullanım izni verilmesi, hazırlanan prosedürlere uyularak hızlı ve kaliteli bir şekilde gerçekleştirilir.

Üretici firmaların ürün ve hizmetleri için Ekomark© Etiketi kullanım izni almalarının bir çok yönden avantajı bulunmaktadır. Ama en büyük avantajı insan sağlığını ve doğayı korumaya yöneliktir.

Bunun yanında ürün ve hizmetlerini Avrupa Birliği ülkelerine veya ekolojik etiket uygulamalarına hassasiyet gösteren ülkelere satmak isteyen firmalar rakiplerine göre bir adım önde olacaktır.

Ekomark© Standardı, zorunlu bir uygulama değildir. Tamamen gönüllü olarak uygulanan bir standarttır. Bu yüzden de yabancı ülkelerin yasal düzenlemeleri açısından ticari engellerle karşılaşmaz. Aksine üretici firmalar bu sayede bir rekabet ortamı ve avantajı kazanmaktadır.

Ayrıca uygulama sayesinde tüketiciler bilinçlenmiş olmakta ve insan sağlığına ve doğaya zarar vermeyen ürünler talep etmektedir. Üretici firmalar da bu talepler doğrultusunda zorlanmış olmaktadır.

Bugün Avrupa Birliği ülkelerinde açılan ihalelerde bile ekolojik etiketli ürünler koşul olarak konmaktadır. Bu açıdan da ürünlerine Ekomark© Etiketi koyan işletmeler yeni fırsatlara hazırlıklı olmaktadır.

 

Ekomark© Etiketi’nin faydaları konusunda farklı bilgilere ihtiyaç olursa, kuruluşumuz yöneticileri ve çalışanları destek olmaya hazırdır.

Telif hakları ECOmark© bir "EUROLAB Laboratuvar A.Ş." özel markasıdır.

Web sayfamızda kullanılan logolar hak sahiplerine aittir, projede destek alınan kurumlar ECOmark ile bağlantılı değildir.