trarzh-TWenfrdejarues

ECO Natural Doğal Ürün Sertifikası

ECO Natural Doğal Ürün Sertifikası ECO Natural Doğal Ürün Sertifikası

ECO Natural Doğal Ürün, ECOmark tarafından onaylanmış TÜRK ürünlerinde ilk ve tek doğal sertifikasyon olarak tanımlanmıştır; su hariç olmak üzere, doğal kaynaklardan en az yüzde 95 doğal içerik veya bileşen olmalıdır. ECOmark sertifikalı ürünler, doğal içerikler kullanır, malzemeleri sağlık risklerinden uzak tutar, hayvan testlerini kullanmaz ve ambalajda biyolojik olarak parçalanabilen veya geri dönüştürülmüş malzeme içerir. Ürünler ambalaj etiketindeki tüm malzemeleri listelemelidir. ECOmark ayrıca yüzde 100 doğal koku ve renklendirici gerektirir. Sertifikalı ürünlerin ülke çapında binden fazla mağazada yer almaktadır. Onlarca ürün ve içerik sertifikalıdır.

2011 yılında, küresel bir halk sağlığı ve güvenliği organizasyonu ECOmark, doğal kişisel bakım ürünleri için başka bir standart geliştirmek üzere bir platform duyurdu. “Halihazırda 'doğal' terimi için düzenleyici ve küresel olarak tanınmış bir tanım yoktur. ECOmark Doğal ya da türevleri teriminin bir tanımını geliştirmemiştir, ancak gıdaların ilave renk, yapay tatlar ya da sentetik maddeler içermediği (şu anda GDO'ları hariç tutmuyorsa) “doğal” teriminin kullanılabileceğini belirtmektedir. ECOmark, “doğal” terimini yorumlayacak bir platform kurmuştur. ECOmark bu yorumlamayı doğrulamaya çalışırken, doğal bir sertifikasyon elde etmek için standart bir tanım ve süreç oluşturmak üzere diğer yönetim organlarıyla birlikte çalışacaktır.
Yeni ECO Natural standardı, 'doğal' teriminin kullanımını tanımlayarak, otantik ve kaliteli doğal kişisel ürünlerinin geliştirilmesine yardımcı olacaktır.

Doğal ürün sertifikasyonunda gıda ve tüketici ürünleri için "doğal" kelimesinin hiçbir yasal tanımı yoktur. Doğru ve yanıltıcı olmayan bir ürün, renk, yapay tatlar veya sentetik maddeler içermeyen bir şekilde 'Doğal aroma' ifadesi dışında, bileşen listesinde 'doğal' teriminin kullanılmasına izin verilmez.

Tüketicilerin refahlarını en üst düzeye çıkaracak şekilde korumak ve donatmak için, ECOmark, bir ürünün gerçekten “doğal” kabul edilip edilemeyeceğini belirten bir dizi kılavuz olan Doğal Ürünlerin Sertifikasyonunu geliştirdi. Standart, düzenlenmiş tüm tüketici ürünlerini kapsar.

"ECO Natural" Doğal Ürün Standardının Özü
ECOmark Doğal Standardı, doğal bileşenler, güvenlik, sorumluluk ve sürdürülebilirliğe dayanmaktadır.

Doğal Maddeler: “Doğal” olarak adlandırılan bir ürün, sadece ya da en azından neredeyse sadece doğal bileşenlerden oluşmalı ve içeriğin saflığını korumak için uygun işlemlerle üretilmelidir.
Güvenlik: “Doğal” etiketli bir ürün, insan sağlığı riskinden şüphelenilen herhangi bir bileşenden kaçınmalıdır.
Sorumluluk: “Doğal” etiketli bir ürün geliştirilmesinde hiçbir hayvan testi kullanmamalıdır.
Sürdürülebilirlik: “Doğal” etiketli bir ürün, biyolojik olarak bozunabilir bileşenler ve en çevreye duyarlı ambalaj kullanmalıdır.

Tüm tüketici ürünleri için Doğal Standart kapsamında, izin verilen malzemeler doğada bulunan (flora, fauna, mineral) ve hiçbir petrol bileşiği içermeyen yenilenebilir bir kaynaktan elde edilir veya yapılır. Zararlı kimyasalların kısıtlanması ve doğal parçalanabilirlik hedeflenmektedir. Standart, doğal olarak kabul edilen içerikler ve süreçler hakkında daha eğitimli olmanıza yardımcı olacaktır.

Telif hakları ECOmark© bir "EUROLAB Laboratuvar A.Ş." özel markasıdır.

Web sayfamızda kullanılan logolar hak sahiplerine aittir, projede destek alınan kurumlar ECOmark ile bağlantılı değildir.