trarzh-TWenfrdejarues

ECO Textile Ekolojik Tekstil Sertifikası

ECO Textile Ekolojik Tekstil Sertifikası ECO Textile Ekolojik Tekstil Sertifikası

Herkesin en hızlı gelişen ve genişleyen kategorisi olmasına rağmen, ekolojik tekstil ürünleri pazar büyüklüğü açısından en büyük paya sahiptir.
Çevre koruma uygulamaları için kullanılan teknik tekstillerden oluşan ekolojik tekstil ürünleri kategorisi, toz ve duman filtrasyonu, erozyonun önlenmesi, kimyasalların engellenmesi, zehirli atıkların kaplanması vb. için çeşitli ürünleri kapsamaktadır.
Ekolojik ürünler yüksek kârlarıyla dikkat çekiyor. Bu sektördeki teknik tekstiller, gün geçtikçe daha akıllı hale gelmektedir, bu nedenle farklı türdeki atık partiküllerin filtrelenmesi mümkün olacaktır.
Sadece% 70 organik lif içeren tekstil ürünleri Ekolojik sertifikalı olabilir. Kullanılan boya maddeleri ve yardımcı maddeler gibi tüm kimyasal girdiler belirli çevresel ve toksikolojik kriterleri karşılamalıdır. Aksesuar seçimi, ekolojik yönlere göre de sınırlıdır. İlgili tüm ıslak işlem üniteleri için fonksiyonel bir atık su arıtma tesisi zorunludur ve tüm işlemler sosyal kriterlere uygun olmalıdır. ECOmark'ın temel kriterleri, kalite güvence sistemi ve gözden geçirme ve revizyon prosedürünün esasları bu bölümde özetlenmiştir.


Ekolojik Tekstil Standardı
Küresel Organik Tekstil Standardı ECO Textile (ECOmark), organik elyaflardan yapılan tekstil ürünleri için dünyanın lider işlem standardı olarak kabul edilmektedir. Tüm organik tekstil tedarik zinciri boyunca üst düzey çevresel kriterleri tanımlar ve sosyal kriterlere de uyum gerektirir.


Ekolojik Tekstil Sertifikası Nasıl Alınır
Ticari tescilli marka ECO Textile (ECOmark) logosunu, ECOmark etiketlemesi ve / veya ECOmark (sertifika) ile ilgili diğer referansları ile herhangi bir tekstil ürününü satmak, etiketlemek veya temsil etmek isteyen herkes, öncelikle Ekolojik Tekstil Standart Programının ilgili kriterlerini ve lisans koşullarını sağlamalıdır.
Belgelendirme ECOmark etiketleme ve referanslama kullanılmadan önce yerine getirilmesi gereken önkoşullar hakkında özet bilgi sağlar.
ECOmark®, tüm proses seviyelerinde ham, yarı mamul ve mamul tekstil ürünleri için kullanılan, aynı zamanda kullanılan aksesuar materyalleri için dünya çapında tutarlı, bağımsız bir test ve sertifikasyon sistemidir. Sertifikalandırılabilen eşya örnekleri: ham ve boyalı / bitmiş iplikler, dokuma ve örme kumaşlar, düğmeler, fermuarlar, dikiş iplikleri veya etiketler gibi aksesuarlar, çeşitli türden hazır eşyalar (her çeşit giysi, ev ve ev eşyası) tekstil, yatak çarşafı, havlu ürünleri ve daha fazlası).

Kriterler

2005 yılında piyasaya sürüldüğünden beri, ECOmark® tarafından ECO Textile Standard'ın genel odağı, bilimsel olarak test kriterleri, limit değerler ve test metotlarının geliştirilmesi olmuştur. Yüzlerce düzenlenmiş tek tek maddeyle, kapsamlı ve katı önlemler temelinde, ECOmark® tarafından verilen ECO Textile Standardı aşağıdakileri dikkate alır;

Yasaklı Azo renklendiriciler, formaldehit, pentaklorofenol, kadmiyum, nikel vb. Gibi önemli yasal düzenlemeler
Henüz yasal olarak düzenlenmemiş olsa bile, çok sayıda zararlı kimyasal madde.
Avrupa Kimyasallar Yönetmeliği REACH ve ayrıca ECHA SVHC Aday Listesi'nin XVII ve XIV Ekleri'nin gereklilikleri, ECOmark'ın uzman grupları tarafından kumaşlar, tekstil ürünleri, giysiler veya aksesuarlarla ilgili olarak değerlendirildikleri süreçtir.
İlgili olduğu düşünülen tartışmalar ve gelişmeler, ECOmark® gereklilikleriyle Ekolojik Tekstil Standardı'na yapılan güncellemeler sayesinde mümkün olduğunca çabuk ve etkili bir şekilde dikkate alınmaktadır.
ABD Tüketici Ürün Güvenliği İyileştirme Yasası (CPSIA) tarafından verilen talepler.
Çok sayıda çevre ile ilgili madde sınıfı
Onlarca yıllık tecrübesi ile ECOmark® Ekolojik Tekstil Standardı, tüketicinin bakış açısından yüksek ve etkili ürün güvenliğine katkıda bulunur. Test kriterleri ve limit değerler çoğu durumda geçerli ulusal ve uluslararası standartların çok ötesine gider. Kapsamlı ürün kontrolleri ve düzenli şirket içi ziyaretler, endüstrinin kimyasalların sorumlu kullanımı konusunda küresel olarak sürdürülebilir bir farkındalığa sahip olmasını da sağlar. Bu konsept ile ECOmark yıllardır öncü bir rol üstlenmiştir.

Laboratuvar testleri ve ürün sınıfları

Zararlı maddeler için ECOmark testleri temel olarak tekstillerin ve malzemelerin amacına dayanmaktadır. Bir ürünün ciltle teması ne kadar yoğun olursa ve cilde daha hassas olduğunda, uyulması gereken insan-ekolojik gereklilikleri daha da katılaşır.

Buna göre, dört ürün sınıfı arasında bir ayrım yapılır:

Ürün sınıfı I:
3 yaşından küçük bebekler ve küçük çocuklar için makaleler (iç çamaşırı, tulum, kıyafet, nevresim, havlu ürünleri vb.)
Ürün sınıfı II:
Cilde yakın giyilen eşya (iç çamaşırı, nevresim, tişört, çorap vb.)
Ürün sınıfı III:
Deriden uzak kullanılan maddeler (ceketler, paltolar vb.)
Ürün sınıfı IV:
Dekorasyon / Mobilya malzemeleri (perdeler, masa örtüleri, döşemeler vb.)
belgeleme

ECOmark Ekolojik Tekstil Standardı'na göre ürünlerin belgelendirilmesinin ön koşulu, bir eşyanın tüm parçalarının gerekli kriterleri karşılamasıdır - dış kumaşa ek olarak, örneğin dikiş iplikleri, ekler, baskılar, vb. düğmeler, fermuarlar, perçinler vb. gibi tekstil olmayan aksesuarlar gibi

Ek ön koşullar, operasyonel kalite güvence tedbirlerinin varlığı ve uygulanmasının yanı sıra, başvuranın yasal olarak bağlayıcı imzaları ve uygunluk beyannameleridir.

Telif hakları ECOmark© bir "EUROLAB Laboratuvar A.Ş." özel markasıdır.

Web sayfamızda kullanılan logolar hak sahiplerine aittir, projede destek alınan kurumlar ECOmark ile bağlantılı değildir.