trarzh-TWenfrdejarues

Ekomark© Tarihçesi

Son yıllarda çevreye olan duyarlılık yükseldikçe ve insanlar doğanın korunmasına ve insan sağlığına daha fazla önem vermeye başladıkça, Avrupa Birliği pazarında, çevreye etkisi düşük olan ürün ve hizmetlere olan ilgi ve ekolojik etiketlere olan talep artmaya başlamıştır. Avrupa Birliği’ne yapılan Eko-Etiket başvuru sayısında ve bu etiketi alan ürün ve hizmetlerin sayısında sürekli yükselme izlenmektedir.

Bu uygulama 1992 yılında başladığı hale 2002 yılında Eko-Etiket alan firma sayısı sadece 128 iken, 2007 yılında bu sayı 514, 2008 yılında 754, 2009 yılında 1003 ve 2010 yılında 1152 olmuştur.

İstatiklere bir de ürün grupları açısından bakılırsa, mozaik çini, seramik karo ve kiremitler gibi sert kaplamalar (7457), iç ve dış cephe boya ve vernikler (3275), televizyonlar (2579), çok amaçlı temizlik ürünleri (2030), kağıt ürünleri (1691) ve tekstil ürünleri (1235) önde gelmektedir.

Avrupa Birliği Eko-Etiket alan ülkeler sıralamasında başta İtalya (10102) bulunmaktadır. Onu Fransa (3279), Kore (1976), İspanya (1615) ve Finlandiya (1447) takip etmektedir. Bu rakamlar 2010 verileridir.

Kuruluşumuz Ekomark©, çevreci ürünlere, yani çevre koşullarına duyarlı, doğal kaynakları tüketmeyen, doğayı kirletmeyen ya da geri dönüştürülebilen ürün ve hizmetlerin üretilmesine önem vermektedir. Ülkemizde de çevreye duyarlı kişiler ürünlerin üzerinde yer alan işaret ve belgelendirme ifadelerine artık dikkat etmektedir. Hatta bir kısım insanlar ürünlerin üretim aşamalarından marketlerde satışa sunulmasına kadar geçen süreçte doğanın iyi korunduğundan emin olmak istemektedir. Üretici firmaların çevreye zarar verip vermediği, atıklarını iyi yönetip yönetmediği, nakliye işlemlerini çevreci araçlarla yapıp yapmadığı bile artık sorgulanmaktadır.

Kuruluşumuz doğanın daha fazla tahrip edilmesinin önüne geçmek ve giderek tehlikeli bir hal alan çevre sorunlarına çözüm üretebilmek amacı ile faaliyete geçmiştir. Tamamen özgün bir standart olan Ekomark© Standardı bu amaçla tasarlanmıştır. Tüketicilerin bu yöndeki isteklerine kulak veren üretici firmalara Ekomark© Etiketi kullanım izni bu amaçla verilmektedir.

Ülkemiz henüz uyum çalışmalarını tamamlamadığı için kuruluşumuz yabancı bir akreditasyon kuruluşundan akredite olmuştur ve bu yetkiye dayanarak Ekomark© Etiketi kullanım izni vermektedir.

 

Ekomark© tarihçesi konusunda daha fazla bilgi almak için kuruluşumuz yöneticilerine başvurabilirsiniz.

Telif hakları ECOmark© bir "EUROLAB Laboratuvar A.Ş." özel markasıdır.

Web sayfamızda kullanılan logolar hak sahiplerine aittir, projede destek alınan kurumlar ECOmark ile bağlantılı değildir.